Beeldschermen en intense emoties - hoe verhouden die zich tot elkaar?
We leven in een hyperverbonden maatschappij, waar veel van de sociale interactie plaatsvindt via schermen. In juli 2022 werd in een onderzoek (Spaanse link) de relatie tussen beeldschermen en intense emoties onderzocht. Meer dan de helft van de deelnemers gaf aan dat beeldschermen hen veel hielpen om gelukkig te zijn. Wat zit er achter de relatie tussen beeldschermen en intense emoties?
Het onderzoek dat is uitgevoerd door empantallados.com en GAD3, met steun van “Por un uso love de la tecnología”, waaraan ook de Europese Commissie heeft deelgenomen, heeft de impact van beeldschermen voor en na de COVID-19 pandemie op kinderen, adolescenten en hun ouders bestudeerd.
“Geconfronteerd met de mogelijkheid om geen mobiele telefoon te hebben, zeggen drie op de tien adolescenten dat ze twee volle dagen zonder mobiele telefoon nerveus zouden worden; een op de vier kinderen zegt dat ze zonder mobiele telefoon niet zouden weten wat ze moeten doen; en 21% van de adolescenten gelooft dat ze zich eenzaam zouden voelen.”
-GAD3-
In totaal namen 824 mensen deel aan dit onderzoek: vaders, moeders en adolescenten tussen 14 en 17 jaar oud. Dit onderzoek leverde de volgende resultaten op:
- 1 op de 4 jongeren heeft moeite zich te concentreren sinds ze een beeldscherm gebruiken.
- 3 op de 10 praten minder met hun ouders.
- 23% is het ermee eens dat ze minder geduld hebben.
- 22% heeft zijn interesse in alles verloren.
- 18% zegt dat ze zich door beeldschermen minder hebben kunnen inspannen.
- 26% heeft meer slaapproblemen.
- 13% voelt zich slechter: ze voelen zich verdrietiger. En ze weten niet waarom.
“De mobiele telefoon is nog steeds het meest gebruikte digitale apparaat in huis. In feite gebruiken twee op de drie tieners (68%) mobiele telefoons meer dan voor het begin van de pandemie, slechts vier punten meer dan ouders (64%).”
-Algemene Raad voor Psychologie van Spanje-
Verslechtering van de emotionele gezondheid door beeldschermen
Het gebruik van beeldschermen heeft een directe invloed op de emotionele gezondheid en het gedrag van tieners, zoals blijkt uit de cijfers van het onderzoek.
Concentratievermogen
Een op de vier jongeren (28%) geeft toe dat ze zich moeilijker kunnen concentreren sinds ze een scherm gebruiken. Bijna hetzelfde percentage ouders is het eens met deze perceptie: 27% zegt van wel.
Lees ook dit artikel: Beeldschermen overprikkelen kinderen en veranderen hun stemming
Vermogen om te praten
Bijna drie op de tien kinderen (28%) geven toe dat ze minder praten met hun ouders sinds ze beeldschermen gebruiken. 22% van de ouders denkt dat dit waar is. 22% van de ouders zegt minder met hun kinderen te praten.
Geduld
Google heeft minder dan een seconde nodig om ons te vertellen wat we willen weten. Hierdoor leren tieners: “alles nu meteen weten is mogelijk”. Daarom zegt 23% dat ze minder geduld hebben sinds ze beeldschermen gebruiken, een cijfer dat stijgt tot 28% in het geval van de perceptie van de ouders.
Interesse in dingen
Beeldschermen en alles wat ze met zich meebrengen zorgt ervoor dat 22% van de kinderen hun interesse in dingen verliest. Videospelletjes, series, sociale netwerken worden een toevluchtsoord. 28% van de ouders zegt dat hun kinderen hun interesse in dingen hebben verloren.
Gebrek aan wilskracht
op de eisen van het echte leven wordt niet zo snel gereageerd als Google kan bieden. Wat niet zo is, lijkt voor ons misschien een onoverkomelijke berg, een horde waar we niet overheen kunnen springen. Waarom zouden we de moeite doen? Het lijkt erop dat 20% van de tieners toegeeft dat beeldschermen hun vermogen om moeite te doen niet bepaald stimuleren.
Wellicht vind je dit artikel ook interessant: Overmatig gebruik van beeldschermen kan depressie bij kinderen veroorzaken
Vermogen om te slapen
26% van de tieners zegt dat ze moeilijker in slaap komen, een fenomeen waarvan ze denken dat beeldschermen er veel mee te maken hebben. De waarheid is dat de activatie die ze opwekken in de hersenen tijdens de uren voordat je probeert in slaap te vallen niet bepaald bevorderlijk is voor het in slaap vallen.
Dit komt omdat de suprachiasmatische kern niet in staat is om zoveel melatonine (Spaanse link) te produceren als we nodig hebben om te slapen. Het resultaat: slapeloosheid.
Karakter
Als slaap belangrijk is voor volwassenen, is het dat niet minder voor adolescenten. Slechte slaap kan zich vertalen in stemmings- en gedragsveranderingen. Boos en overstuur raken over dingen die zulke emoties niet zouden moeten opwekken is veel gemakkelijker als we slaperig zijn. Slaapgebrek maakt adolescenten prikkelbaarder.
Onbehagen
13% van de tieners zegt dat ze minder goed met negatieve emoties kunnen omgaan, vooral met frustratie, sinds er beeldschermen in hun leven zijn.
“Schermen zijn een bron van intense emoties voor tieners. Meer dan de helft zegt dat beeldschermen hen behoorlijk helpen om gelukkig te zijn en voor 48% helpen ze te ontsnappen aan hun dagelijkse realiteit. Voor 4 3% veroorzaken ze een achtbaan van emoties”.
-Algemene Raadvoor Psychologie van Spanje-
Als gevolg van de hierboven beschreven punten benadrukken de auteurs van dit rapport de noodzaak om te werken aan en les te geven in strategieën voor adolescenten om effectief om te gaan met het beheer van hun emoties, en om hen hulpmiddelen te geven, zodat er een gevoel van zelfvertrouwen in hen groeit.
Alle siterte kilder ble grundig gjennomgått av teamet vårt for å sikre deres kvalitet, pålitelighet, aktualitet og validitet. Bibliografien i denne artikkelen ble betraktet som pålitelig og av akademisk eller vitenskapelig nøyaktighet.
- Empantallados y GAD3 (2021). “El impacto de las pantallas en la vida familiar. Familias y adolescentes tras el confinamiento: nuevos retos educativos y oportunidades”.
- Lara Álcantara, G. E. (2021). Exposición de infantes a pantallas. Disminuir u orientar.
- Poza, J., Pujo, M., Ortaga, J., & Romero, O., (2018). Melatonina en los trastornos de sueño. Revista Neurología. https://www.elsevier.es/es-revista-neurologia-295-avance-resumen-melatonina-los-trastornos-sueno-S0213485318302007#:~:text=La%20s%C3%ADntesis%20y%20la%20secreci%C3%B3n,marcador%20de%20los%20ritmos%20circadianos.